Kā pareizi lietot sejas masku?

SkolaNotikumu apskati


Sejas masku vari nevilkt brīžos, kad: 

  • sporto
  • pie zobārsta vai kosmetologa

Ko vislabāk izmantot kā sejas masku?

Vispareizāk būtu lietot medicīniskās un nemedicīniskās (auduma) sejas maskas. Nepieciešamo aizsardzību var nodrošināt arī izmantojot pareizi izgatavotu nemedicīnisko masku. Tai jābūt izgatavotai no vismaz trīs kārtām atbilstoša materiāla (kokvilna, neilons utml.) un kurai ir saites tās fiksēšanai aiz ausīm vai sasiešanai aiz galvas.

Vai var izmantot sejas vairogus?

Šobrīd ir pierādīta sejas masku efektivitāte Covid-19 izplatības ierobežošanai, tādēļ prioritāri aizsardzībai ir jāizvēlas medicīniskā vai higiēniskā sejas maska. Arī darba devējiem, kas nodrošina pakalpojumu sniegšanu tur, kur pulcējas liels skaits cilvēku (tirdzniecības vietās, kultūras pasākumu vietās, kā arī sabiedriskajā transportā) darbinieku aizsardzībai primāri būtu jāizvēlas sejas maskas.

Nepieciešamības gadījumā, ja nav pieejamas sejas maskas vai arī to lietošana izsauc būtiskas veselības problēmas, persona aizsardzībai var lietot sejas vairogus. 

Kāpēc nevar izmantot šalles un lakatus?

Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām1 sejas aizsegam jābūt:

  • cieši pieguļošam sejai;
  • viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;
  • izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60oC temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;
  • pietiekamai elpošanas ceļu pilienu aizturei, tajā pat laikā nodrošinot brīvu elpošanu. 

Šādus nosacījumus nevar nodrošināt ar šallēm, lakatiņiem vai citiem pielāgotiem aizsegiem, jo tie nepieguļ cieši sejai, tos nav iespējams ērti un pareizi nomainīt, kā arī šos izstrādājumus ne vienmēr var mazgāt 60oC temperatūrā. Tāpat, ņemot vērā materiālus, no kā parasti izgatavo šalles un lakatiņus, tie nenodrošina pietiekamu elpceļu pielienu aizturi.

Video